Akademie

Proběhl Kulatý stůl na téma Digitalizace úřadu

Ve čtvrtek 29. února se na Krajském úřadě Královéhradeckého kraje konal kulatý stůl zaměřený na téma digitalizace veřejné správy. Toto networkingové setkání, kterého se účastnili zástupci obcí, měst a přidružených organizací, poskytlo prostor pro diskusi a sdílení informací o aktuálních trendech v oblasti digitalizace. Organizátory setkání byla Oddělení inovací a rozvoje CIRI, která tuto událost realizovala v rámci projektu EDIH Northeast společně s CzechnInvestem.
Proběhl Kulatý stůl na téma Digitalizace úřadu

Účastníci měli možnost se seznámit s různými softwarovými řešeními od zkušených firem a obcí a sdílet své osvědčené postupy přímo z prostředí veřejné správy.

Zástupce města Hradec Králové Vít Luštinec představil mobilní aplikací Munipolis, která modernizovala komunikaci mezi městem a občany. Aplikace občanům umožňuje zadávat podněty pro zlepšení či nápravu a poskytuje dále informace o odstávkách, svozu odpadu a dalších událostech ve městě.

Další z představených řešení byla mobilní aplikace AppSisto pro samosprávy, která slouží jako informační zdroj pro občany i turisty. Aplikace poskytuje širokou škálu informací jako úřední desku, informace o  lokálních událostech, kontakty na místní instituce a podniky, turistické trasy a tipy na výlety.

Město Bílina představilo svou Strategii Smart City, která se zaměřuje na digitalizaci procesů spojenou nejen s běžným vedením úřadu, ale i oblastí infrastruktury, služeb, energetiky a dalších. V rámci svého virtuálního úřadu spustilo město tzv. portál občana, který slouží k minimalizaci fyzických návštěv na městském úřadě a poskytuje občanům širokou škálu služeb a informací online.

Uvedené příklady a řešení ukázaly, jak digitální nástroje mohou efektivně zlepšit komunikaci mezi úřady a občany a usnadnit poskytování veřejných služeb. Jako cenný zdroj podpory pro digitalizaci veřejných projektů byl v neposlední řadě představen také projekt EDIH Northeast.

Sdílejte na sociálních sítích